FAQ

Tutaj znajdują się odpowiedzi na problemy z działaniem programu, które nie zostały określone w instrukcjach. Pokazują, jak przeprowadzić analizę w naszym programie. Więcej informacji na temat FMEA można znaleźć w podręcznikach.

Problem z otworzeniem pliku?

W przypadku, w którym wyświetlają się komunikaty o problemie z otworzeniem pliku PQ-FMEA takie jak poniżej:

należy sprawdzić czy antywirus np. Bitdefender nie blokuje działania programu lub Javy.

W innym przypadku prosimy o kontakt mailowy: biuro@pq-fmea.pl

Jak szybko kopiować wpisane np. listy działań prewencyjnych.

Najprościej jest otworzyć dwa okienka umożliwiające wpisywanie działań np. prewencyjnych – jedno już uzupełnione z poprzedniej przyczyny i drugie nowe, puste. Wtedy można szybko przekopiować teksty pomiędzy okienkami.

Nie udało się odczytać zawartości pliku – komunikat w programie

Poniższy komunikat może być efektem otworzenia pliku PQ-FMEA stworzonego w nowszej wersji programu (np. jeżeli plik został stworzony w wersji 1.20.1 może wystąpić problem z otworzeniem go w wersji 1.19.7).

Aby błąd nie występował należy zaktualizować program do nowszej wersji.

Niewidoczne obrazy w katalogu

Jeżeli nie widzimy plików obrazów w katalogu, np. przy ustalaniu loga na arkuszu, to może oznaczać, że mamy inną wersję oprogramowania Java. Powinniśmy zainstalować najnowszą jej wersję.

Analiza się nie zapisuje

Czasami zdarza się, że próba zapisu gotowej analizy jest nieskuteczna. Nasza rada – należy sprawdzić czy nie chcemy zapisać jej w katalogu, który leży w obszarze działań administratora lub innego użytkownika, podobnie jak przy instalacji programu.

Jakie są wymagania sprzętowe programu?

Program PQ-FMEA nie ma wysokich wymagań sprzętowych – wystarczy system Windows i zainstalowana JAVA. Poniżej dokładniejsza specyfikacja:

 • System operacyjny Windows (XP i nowszy). Do instalacji i aktualizacji oprogramowania wymagane są uprawnienia administratora.
 • Java (wersja od 1.8.0, zalecana najnowsza wersja). W przypadku jej braku, program przy instalacji poprosi o zgodę na jej zainstalowanie.
 • Miejsce na dysku twardym ok. 50 MB. (nie dotyczy miejsca zajmowanego przez Javę)
 • Dostęp do Internetu (wymagany do aktualizacji programu, nie jest potrzebne stałe połączenie).
 • Program instaluje się na pojedynczym komputerze, nie ma możliwości obsługi sieciowej (nie jest potrzebny dodatkowy serwer do obsługi programu).
 • Wolna pamięć RAM min. 512 MB, dowolna karta graficzna (brak szczególnych wymagań).
 • Do realizacji poszczególnych opcji w programie dodatkowo potrzebne:
  • oprogramowanie do przeglądania plików PDF (możliwość otwarcia instrukcji obsługi),
  • oprogramowanie Microsoft Office (odczyt plików eksportowanych do formatu xls),
  • dowolna drukarka pracująca w środowisku Windows (do realizacji wydruków).
 • Nie jest wymagane oprogramowanie do obsługi baz danych.

Dlaczego wybrać PQ-FMEA zamiast innego oprogramowania?

Nasz produkt wypełnia lukę pomiędzy wyczerpującym tworzeniem analizy FMEA w arkuszach Excela i programach  z zaawansowanymi narzędziami do zarządzania jakością, które nie są potrzebne osobom ani firmom, ale muszą płacić za nie, jeśli chcą tworzyć bardziej złożone analizy. Nasz program pozwala użytkownikom łatwo i w prosty sposób stworzyć arkusz analizy FMEA i skoncentrować się na tym samym problemie.

Kryteria ocen (S, O, D) w języku polskim i angielskim.

Program przygotowany jest w wersji polskiej i angielskiej. Posiada domyślne kryteria ocen w tych językach. Podczas tworzenia analizy w odpowiednim języku program załącza odpowiednie kryteria. Ponieważ są one edytowalne, plik analizy utworzony w języku polskim będzie posiadał kryteria oceny w języku polskim, także po otworzeniu w wersji angielskiej. Dlatego zalecamy zwrócić uwagę na wybór języka przed utworzeniem analizy.

Kopiowanie tekstu z komórki.

Klasyczne metody Ctrl+C, Ctrl+V nie działają bezpośrednio na komórkach. Jest to możliwe w trybie edycji komórki, dwukrotne kliknięcie na komórkę otwiera okienko dialogowe, teraz można skopiować lub wstawić tekst.

Gdzie wpisać numer licencji?

Nie ma takiej potrzeby, ponieważ licencja jest zakodowana w pliku, który zakupił użytkownik.

Program po zainstalowaniu jest niewidoczny.

Często Windows przy instalacji wymaga uprawnień administratora i wtedy domyślnie instaluje PQ-FMEA na konto administratora. Zwróć uwagę na ścieżkę przy instalacji.

Plik instalacyjny nie jest pobierany.

Niekiedy zabezpieczenia antywirusowe nie pozwalają na pobranie pliku. Jeżeli problem będzie się powtarzał najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą